Ugrás a tartalomhoz
Tényellenőrzés rovat fejléc

Tudományosan nem igaz, hogy az ember vagy férfi, vagy nő

Forrás: Klubrádió  |  2025. április 12.
 Rendszertani szempontból az emberi nem az állatok országába, a főemlősök rendjébe, a hominidák (Hominidae) közé tartozik. Az ember biológiai neme szerint nő vagy férfi. Ahogy egyébként ez minden egyéb főemlős hím vagy nőstény kategóriába sorolható be kizárólag. Írja Réthelyi Miklós és Szentágotai János a Funkcionális anatómia című könyvben.
Hamis mérő

Budapest a régió második legszegényebb fővárosa, Bukarest elképesztő tempóban gazdagodva tört az élre

Forrás: 444.hu  |  2024. október 25.
Az állítás féligazság. A cikk által hivatkozott kutatás nem vizsgálja az egyes régiók szegénységi mutatóit. Ezekből az adatokból kiderül, hogy éppen Bukarestben jelent problémát a magas szegénységi ráta. Az adatokból látható, hogy míg Magyarországon mindössze két százalék él szegénységben, Romániában még a leggazdagabb régióban is több, mint hat százalék, országosan pedig 16 százalék.
Kétes mérő

Kormánypárti lapok azért kritizálják a Kamaszok című sorozatot, mert szerintük egy fehér fiú alakítja a valóságban fekete elkövetőt. A sorozat készítői azonban többször is hangsúlyozták: filmjük nem egy konkrét eseten alapul.

Forrás: Lakmusz
Az állítás féligazság. Ugyan a Kamaszok című sorozat valóban nem egy konkrét esetet dolgoz fel, hanem több valódi késes támadásból merít ihletet. Azonban az ihletként szolgáló hasonló eseteket jellemzően fekete vagy bevándorló hátterű fiatalok követték el, ezért jogos a kritika, hogy a készítők vélhetően ideológiai okok miatt ábrázolták a sorozatbeli elkövetőt fehér fiúként.
Kétes mérő

Abba az irányba tolja a kormányzati kommunikáció az egészet, hogy le kell ölni- teljesen értelmetlenül- sok ezer, vagy sok tízezer állatot, miközben felhívnám arra is a figyelmet, hogy a marha- és a juhállomány esetén mindössze kettő százalék a halálozási arány. (...) 50 évvel ezelőtt, és attól korábban átvészeltették az állományt.

Forrás: Dr. Apáti István - Mi Hazánk  |  2025. április 1.
Az állítás hamis. Mind az adatok, mind a konklúzió terén félrevezető állításokat tett a Mi Hazánk politikusa. A kikerült információk szerint a halálozási ráta jóval magasabb, mint a fenti idézetben említett szám, a fertőzött állatok leölése pedig abszolút nem indokolatlan, annak elmulasztása súlyosbíthatná a járványhelyzetet. A fertőzött, és a velük egy állományban lévő állatok leölése azért fontos, mert amennyiben fel is gyógyulnak, húsukban, tejükben és ürülékükben még öt évig hordozhatják a vírus örökítőanyagát.  Az ötven évvel ezelőtti járványkezelés összehasonlítása a jelenlegi állapotokkal kifejezetten szakmaiatlan megközelítés a téma elismert szakértője szerint, ráadásul akkoriban nemcsak az érintett állomány, de a vadvilág egy részét is leölték a fertőzés megállítása érdekében.
Hamis mérő

" arról - beszéljünk: a szerk. -, hogy 930 forintba kerül a Lidlben egy kétdecis tejföl."

Forrás: Magyar Péter Hivatalos
Az állítás hamis. A márciusi újságok alapján fajlagosan számolva kevesebb mint a feléért lehetett tejfölt kapni az adott áruházláncban: egy 330 grammos dobozzal 659 forintért; de másik áruházban 549 forintért, ami közel harmada annak, amit Magyar állít. Mindez ráadásul még a március 17-én kezdődő árrésstop bevezetése előtt került ennyibe.
Hamis mérő

Orbán újra a kedvező munkaerőpiaci adatokkal büszkélkedett, de továbbra sincs meg az egymillió új munkahely

Forrás: lakmusz.hu  |  2025. február 27.
2010-es kormányváltás előtti utolsó évhez képest a nemzetgazdaságban alkalmazásban állók száma több, mint egymillióval nőtt. 2024-re a különbség már 1 millió 021,7 ezer. Van olyan foglalkoztatási statisztika is, ahol ezt a számot a növekedés mértéke nem éri el, csak megközelíti, de összességében elmondható, hogy sikerült a kitűzött cél, a munkaalapú társadalom elérése felé a legfontosabb lépéseket megtenni.
Hamis mérő


Talált hamis vagy nem meggyőző híreket? Küldje el nekünk!


Back to top