Ugrás a tartalomhoz
Fejléc kép

Újabb hamisítvánnyal támadják a Harcosok Klubját - ez már bűncselekmény

Mint arról a Tényellenőr számolt be elsőként,1 hamis "Harcosok Klubja Kódex" terjed az interneten. Ebben egy, már nem létező alapítvány nevében adnak erősen megkérdőjelezhető instrukciókat azoknak az aktivistáknak, akik tagjai az internetes csoportnak. A cél nyilvánvalóan a Harcosok Klubja közösségének negatív színben való feltüntetése.

Újabb visszaéléssel folytatódik a dezinformációs kampány

A Harcosok Klubjával kapcsolatos dezinformációs kampány azonban ezzel nem zárult le, most egy ugyanilyen nevű webshop hirdetése terjed az interneten.2 Megvizsgálva az oldalt, egyből nyilvánvalóvá válik, hogy csalásról van szó.

Forrás: harcosokklubja.shop

Minden bizonnyal csalók által üzemeltetett felület az a weboldal, amely magát a Harcosok Klubja nevezetű politikai aktivista csoportosulás hivatalos webáruházaként tünteti fel. 

Számos árulkodó jel utal arra, hogy a felület nem egy hivatalos webshop, hanem egy egyszerű átverés. 

Ezek a következők:

  • Az adatkezelési tájékoztatót megnyitva nincs pontos kapcsolattartási cím megadva, csupán egy budapesti, VIII. kerületi irányítószám, és egy utcanév, házszám nélkül.3
  • A kapcsolattartás formáját tekintve telefonos elérhetőség nem található, mindössze egy e-mail-cím van megadva.
  • Árulkodó maga az e-mail cím is, amely egy, a titkosításáról híres,4 fizetős szolgáltatással is rendelkező szolgáltatóhoz, a Protonmail-hez van bejegyezve.
  • A weboldal címének kiterjesztése a szokásos .hu végződés helyett .shop végződést használ. Ez a Tényellenőr által megkérdezett szakértő szerint azért lehetett fontos a létrehozónak, mert így nem hozzáférhető, hogy pontosan ki jegyeztette be a webshop domain-címet. 

Adódik a kérdés, hogy amennyiben egy hiteles webshopról lenne szó, miért érezné szükségét a tulajdonos az identitásának teljes elrejtését. 

Túlárazott termékek

Mindenesetre az adatkezelési tájékoztató alapján egyértelmű, hogy a közösségi médiában is hirdetett webshop egy átverés, amely - mivel fizetési felületet is tartalmaz - kiemelt kockázatot jelent. 

A fizetési adatok megadása után ugyanis a csalók az érintettek bankszámláinak adataihoz is hozzáférhetnek.

A weboldal egyébként egyáltalán nem nevezhető olcsónak, valójában irreálisan túlárazott termékeket kínál: egy arcmaszk 3900 forint, egy vászon szatyor 8500 forint, míg egy műanyag kulacs már 12 ezer forintba kerül. Egyértelmű tehát, hogy az árképzés is része a csalásnak.

Forrás: harcosokklubja.shop

Bár a weboldal első ránézésre megtévesztő lehet, a csalók célja értelemszerűen arra irányul, hogy elhitessék a vásárlókkal, hogy valóban a mozgalom termékeit árulják. Ennek ellenére valójában sem az oldal nyelvezete, sem az adatkezelési tájékoztató nem utal arra, hogy egy valóban létező politikai közösség üzemeltetné azt. A csalás súlyosságát pedig fokozza, hogy a gyanútlan vásárlók fizetési adatait is elkéri az oldal.

  1. 1https://tenyellenor.hu/a-harcosok-kodexe-neven-terjed-egy-anonimizalt-hamisitvany-az-interneten
  2. 2https://harcosokklubja.shop/
  3. 3https://harcosokklubja.shop/policies/privacy-policy
  4. 4https://proton.me/blog/switzerland
Talált hamis vagy nem meggyőző híreket? Küldje el nekünk!
Back to top