Mik voltak az orosz-ukrán háború előzményei?
- Az orosz-ukrán konfliktus okaként több dolgot is felsorolnak a szakértők. A legfontosabbként Ukrajna NATO-csatlakozását szokták mondani. A Tényellenőr felsorolja a többi érvet is.
- Az amerikai globalista hálózat építkezését Ukrajnában, amelynek kitűzött célja volt az orosz érdekeltségek megszüntetése, amerikaira váltása. Így például az orosz gáz leválasztása Európáról. De ide tartozik az értékes ukrán termőföldek valamint a gabonaszállítás körül kialakult perpatvar is, amelyek a feszültség alapját adták.
- A háborúpárti hangulatkeltés kapcsán érdemes megjegyezni Noam Chomsky elméletét, aki a propaganda működését öt pontban összegezte. Ebben kifejtette, hogy a média miért cselekszik összehangoltan, egy cél érdekében, illetve, hogy ki, hogyan tájékozódhat.
- És hogy mire mehet ki a játék? Abban segítségünkre lehet a Mackinder-elmélet, amelynek lényege, hogy ne engedje a "szívtájékot" (Oroszország) és a "belső peremívet" (Németország) egyesülni. Mintha ez történt volna az elmúlt években.
Mi áll a háború hátterében?
- „Ukrajnának a NATO-ba való behúzása egyik kulcsfontosságú elsődleges oka annak, ami most történik, efelől nincs semmilyen kétség”1 - mondta Szergej Lavrov, orosz külügyminiszter idén februárban. A konfliktus jelentős részben az USA döntéséhez vezethető vissza, amikor 2008-ban George W. Bush,2 majd később Barack Obama is Ukrajna NATO-csatlakozása3 mellett érvelt. Oroszország számára főként geostratégiailag elfogadhatatlan, hogy Ukrajnát beolvasszák egy vele ellentétes érdekű szövetségbe. Vlagyimir Putyin másik érve, hogy Ukrajna nem tartotta be a minszki megállapodást.4 Nem olyan régen az európai vezetők pedig saját maguk ismerték el, hogy a megállapodással a céljuk csupán az időnyerés volt,5 hogy Ukrajnát minél gyorsabban felfegyverezhessék.6
- Soros György több, mint 30 éve építgeti civil birodalmát Ukrajnában, amelynek fő letéteményese a Nemzetközi Újjászületés Alapítvány (International Renaissance Foundation). A globalista üzletember jelentős összegeket költött arra, hogy az Amerika-barát Viktor Juscsenko jusson hatalomra 2004-ben. A segítségnek ára volt, mivel több kulcspozíciót ekkor szerzett meg Soros. 2014-ben a majdani forradalom idején az Euromajdan kezdeményezéseit és a baloldali médiát is támogatta a Nemzetközi Újjászületési Alapítvány.7 Soros emberei ezután kulcsminiszteri pozíciókat foglaltak el.8
- A fenti terjeszkedés eredménye, hogy a globalista baloldalhoz tartozó körök már 2015-ben fel akarták aprítani és meg akarták szerezni a stratégiai fontosságú ukrán gázszállító vállalatot a Naftogazt. Soros György 2015-ben saját honlapján úgy fogalmazott, hogy a cég az oka, a korrupciónak és az államháztartási hiánynak az országban.9 Az állami vállalatra azonban Vlagyimir Putyinnak is fájt a foga, és számos konfliktust követően 2012-ben kezdeményezte a Gazprommal való egyesülését. A majdani forradalom után viszont Soros emberei kerültek a Naftogaz vezetésébe, élén Andrej Kobolevvel, aki személyesen egyeztetett az amerikai üzletemberrel. Az eredmény nem maradt el, hiszen Zelenszkij elnökké választását követően szinte azonnnal fel is darabolták az állami vállalkozást.10
- A negyedik ütközési pont az ukrán termőföldekért folytatott harc volt. Ukrajna teljes területének 55 százaléka szántóföld. A zsíros, gazdag termőrétegű földek óriási mezőgazdasági értéket képviselnek. A világ „kenyereskosarának” is nevezik Ukrajnát, mivel a legtöbb búzát exportáló országok, és ebből a legtöbb bevételt szerző országok listáján is előkelő helyen szerepel. Vlagyimir Putyin a közös exportra is terveket készített, azonban a Majdan és Soros aktivitása itt is keresztülhúzta a számításait. Már 2015-ben arról beszélt Soros a Der Standardnak, hogy 1 milliárd dollárt tenne az ukrán mezőgazdaságba és az infrastrukturális projektekbe.11 A háború kitörése után aztán arról írt a V4NA12, hogy három amerikai multi összesen 17 millió hektárnyi termőföldet vásárolt fel, ami a művelhető területek 28 százalékát, vagyis majdnem egyharmadát jelenti. A három óriásvállalat a Cargill, a Dupont és a Monsanto. A háttérben már ekkor az Ukrajnában is rendkívül aktív BlackRock-ot lehetett hallani.13
A globális média befolyásoló ereje
Noam Chomsky14 amerikai nyelvész és filozófus a főárambeli médiát vizsgálva arra jut, hogy a látszólag független és szakszerű sajtó egy nagyszabású propagandagépezetként működik, amely „azokat az erőteljes társadalmi érdekeket szolgálja és népszerűsíti, amelyek ellenőrzik és finanszírozzák”, vagyis a politikai és pénzügyi elitek szolgálatában áll.
Jeles gondolkodók úgy látják, hogy a mai háborús hangulat erősítésében is a filozófus modellje valósult meg.
Elmélete szerint öt olyan „szűrő” létezik, amelyeken az információnak át kell jutnia, hogy a média terjeszteni kezdje; ezeken a szűrőkön pedig szinte csak olyan hírek és vélemények juthatnak át, amelyek a mindenkori pénzügyi és politikai hatalom érdekeinek megfelelnek.15
Ez nem tudatos tervezés eredménye, e szűrők mind elkülönült gazdasági folyamatok termékei, együttműködve mégis propagandagépezetté alakítják a médiát.16
1. A média tulajdonosi szerkezete és profitorientáltsága befolyásolja a híreket:
A legtöbb főárambeli amerikai médiatermék egy maroknyi nagyvállalat birtokában van, vezetőik maguk is a pénzügyi-üzleti elit tagjai, ezen osztály védelme és tetteinek igazolása nekik is érdekükben áll. Még fontosabb, hogy a médiavállalkozások többnyire profitorientált üzleti vállalkozások: céljuk a piaci siker, nem pedig a nyilvánosság valós tájékoztatása. Nem kockáztathatják, hogy olyan híreket és véleményeket terjesszenek, amelyekkel elidegenítik befektetőiket, akadályozzák üzleti előmenetelüket. Ez annál is inkább igaz, minthogy a médiavállalkozások gyakran számos területen működő médiaóriások birtokában vannak, melyek maguk is többszörösen be vannak ágyazva a nemzetközi üzleti életbe, üzleti érdekeik számos olyan területre kiterjednek, melyről a média tudósít.
2. Hirdetéseknek való kiszolgáltatottság:
A második szűrő összefügg a média profitorientáltságával. Hirdetési bevételekből ugyanis sokkal nagyobb profitra tehet szert egy médiavállalkozás, mint pusztán a médiatermékek eladásából. Ez azt jelenti, hogy a hirdetők számára vonzó médiafelületek piaci előnyre tesznek szert és kiszorítják a többit, ám egyúttal kiszolgáltatottá is válnak a hirdetőknek.
Bevételeik biztosítása érdekében tartózkodniuk kell attól, hogy hirdetőik üzleti érdekeivel ellentétes tartalmakat közöljenek.
(Oroszország agresszor, Ukrajna ártatlan.)
3. A hírforrások szűkössége, avagy ki mondja az információt:
Figyelemreméltó események a világ bármely pontján kitörhetnek, de lehetetlen minden ilyen pontra egy készenléti újságírót állítani. A médiának meghatározott hírforrásokra kell támaszkodnia, ezek pedig a legtöbb esetben állami, kormányzati szervek: rendőrségek, városházák, a Fehér Ház, a Pentagon; illetve üzleti, gazdasági kérdésekben maguk az üzleti szereplők. A média tehát jórészt csak olyan forrásból szerezheti be információit, amelyek a politikai és pénzügyi elit közvetlen befolyása alatt állnak.
Így például a 2008-as pénzügyi válság tárgyalása során az amerikai média legfőbb forrásai a kormány és az üzleti világ képviselői voltak, az információ jelentős részét ők szolgáltatták. Vagyis arról, hogy ki és miről értesül a válság kibontakozása kapcsán, nagyrészt olyan emberek döntöttek, akiknek közvetlen politikai és üzleti érdekük kötődött a közvélemény alakulásához. A legtöbb információnk az amerikai kormánytól és hadseregtől származik, akiknek így lehetőségük van arra, hogy csak annyi információt hozzanak nyilvánosságra, amennyi érdekükben áll.
4. Lejáratás:
A negyedik szűrő az úgynevezett „flak”, azaz „lejáratás”, azaz „egy médiaállásponttal vagy műsorral kapcsolatos negatív visszhang”. Ez érkezhet felháborodott nézőktől, megsértett közszereplőktől, de akár állami vagy kormányzati szervektől is. A lejárató kampányok igencsak megviselhetik az egyes médiavállalkozásokat, elveszíthetik jó hírnevüket, olvasóikat, nézőiket. A kormányzat egy-egy nemkívánatos hírre reagálva olyan törvényeket is hozhat, melyek jócskán megnehezítik a média életét. Trump elnök már jó ideje emlegeti a rágalmazási törvények szigorítását,17 márpedig ha egy újságírónak súlyos bírságokkal, egy médiavállalkozásnak magas perköltségekkel kell szembenéznie egy-egy tényfeltáró riport után, kétszer is meggondolják, belefogjanak-e.
5. Antikommunizmus és neoliberalizmus:
Az utolsó szűrő, az antikommunizmus ideológiája, amely szemüvegen keresztül minden állítást és megnyilvánulást kezeltek. Némiképp különösnek és idejétmúltnak tűnik. Ne feledjük, hogy az Egyetértés-gépezet még a berlini fal leomlása előtt született, kevéssel azután, hogy Ronald Reagan elnök „a gonosz birodalmának” nevezte a Szovjetuniót. A hidegháborús hangulat és az antikommunizmus nagyon is meghatározó részei voltak a közbeszédnek. Egyik érdekfeszítő esettanulmányukban például a szerzők részletesen bemutatják, miként igyekezett a főárambeli média szovjet ügynökként beállítani a II. János Pál pápa elleni 1983-as merényletkísérlet elkövetőjét, holott – mint írják – „a kezdetektől fogva nem volt semmi olyan hitelt érdemlő adat, ami e kapcsolatot alátámasztotta volna”.
Napjainkban hasonló módszerrel próbálnak minden olyan politikust „Putyin ügynökeként”,18 oroszbarátnak19, Putyin-párti propagandistának20 stb. bemutatni, aki ellentétes állításokat tesz a fősodortól.
Az egyetértés-gépezet érvelése szerint ez az öt szűrő lényegében rákényszeríti az amerikai főárambeli médiát, hogy tevékenysége során a fennálló pénzügyi és hatalmi elitek kiszolgálója legyen, propagandagépezetként működjön.
A Donald Trump nevével fémjelzett békepárti irányváltás után a vesztes Biden-rezsim és támogatói (Soros-birodalom) kénytelen-kelletlen áthelyezték főhadiszállásukat Nyugat-Európába21 és az Egyesült királyságba, hogy itt folytathassák a fentiekben vázolt irányvonalat.
Oroszország: rossz, Ukrajna: jó
Putyin Ukrajnában elkövetett agressziójára egész Nyugat-Európa-szerte úgy hivatkoznak, mint „Ukrajna kiprovokálatlan inváziójára”.
Egy Google-keresés e kifejezés angol megfelelőjére „nagyjából 2 430 000 találatot” ad.
Azonban rákereshetünk az „Irak kiprovokálatlan inváziója” kifejezés angol megfelelőjére is.
Ez „nagyjából 11 700 találatot” ad – a jelek szerint háborúellenes forrásokból, ha kicsit alaposabban utánanézünk.
A Mackinder-elmélet
És, hogy milyen ideológia állhat Oroszország gyengítése és Európától való elszigetelése mögött?
Érdemes itt megemlítenünk Sir Halford John Mackinder elméletét.22
„Aki Kelet-Európát uralja, uralja a Szívtájékot;
Aki a Szívtájékot uralja, uralja a Világ-szigetet is;
Aki uralja a Világ-szigetet, uralja a világot.”
Mackinder még 1904-ben „A földrajz, mint a történelem kulcsa” című művében megalkotta Eurázsia fogalmát. Arra a következtetésre jutott, hogy Európa és Ázsia nem csak földtani értelemben egy kontinens, hanem a történelmi fejlődés folyamán, az itt élő népek eltérő és gyakorta konfrontálódó civilizációikon keresztül kulcsszerepet játszottak az emberiség fejlődésében.
- Ezen megállapításának köszönhetően elnevezte Kulcsövezetnek (Pivot Area) Oroszország Uráltól keletre terjedő részét, melyet délről a Himalája, keletről a Csendes-óceán határol. Azt a területet, amit Kulcsövezetnek (Heartlandnak) nevezett el, egy, a természet által létrehozott erődítményt jelentett valójában, melyet tengerek és hegyek védenek, és magába foglalja belső Ázsia jelentős részét, gyakorlatilag megegyezik Oroszország területének jelentős hányadával.
- Ehhez a területhez rendelt egy belső peremívet (inner crescent) Németország, Balkán, Törökország, India és Kína személyében,
- És egy külső peremívet alkotott (outer crescent) az Egyesült Államokból, Nagy-Britanniából, Afrikából és Ausztráliából.
Egyedül nyugatról, Kelet-Európával határos részénél védtelen a Heartland, vagy szívtájék, ezért kulcsfontosságú Mackinder számára Közép- és Kelet-Európa. Amennyiben a Kulcsövezet birtokosa szövetségre lép Németországgal, egy Nagy-Britannia számára legyőzhetetlen szövetség jön létre, így megvalósul a peremvidék feletti ellenőrzés, és aki a peremvidéket ellenőrzi, ellenőrzi a Heartlandet, és aki a Heartlandet ellenőrzi, befolyását ki tudja terjeszteni a teljes világra.
Az első világháborút lezáró versailles-i békeszerződésben a győztes felek arra törekedtek, hogy Németországot és az Osztrák-Magyar Monarchiát a lehető legnagyobb mértékben meggyengítsék, valamint Lengyelországot független államnak kiáltsák ki, egyrészt a győztesek számára betöltsön egy korridor szerepet, másrészt nehezítsen egy Oroszország és Németország közötti közeledést.
A második világháborút 1945. február 4-én a jaltai konferencia zárta le. Sztálin ragaszkodott Lengyelország bekebelezéséhez, valamint a Közép-Európa feletti befolyás megtartásához.
A hidegháború időszaka alatt számos regionális konfliktust el lehet helyezni a Szívtájék-elmélet kontextusába, a Nyugat számára megakadályozandó a Szovjetunió további terjeszkedését a belső peremíven, kiemelten figyelve Kínára.
Ezen konfliktusok időrendben a következők:
• A koreai háború 1950-1953 között.
• Szuezi válság 1956. október 29. és november 7. között.
• A teljes második indokínai háború 1955-75 között
• A szovjet–afgán háború 1979-1988 között.
Vagyis van logika abban, hogy miért érdemes akadályt gördíteni Oroszország és Németország közeledése közé.
- 1https://www.origo.hu/nagyvilag/2025/02/kreml-eurupai-unio-eu-ukrajnai-konfliktus-haboru-lavrov
- 2https://www.origo.hu/nagyvilag/2005/04/20050405bush
- 3https://hvg.hu/vilag/20140906_A_tallinni_beszed
- 4https://www.vg.hu/kozelet/2022/12/kreml-a-minszki-megallapodas-megszegese-miatt-volt-szukseg-a-kulonleges-hadmuveletre
- 5https://www.dw.com/en/angela-merkel-opens-up-on-ukraine-putin-and-her-legacy/a-62052345?
- 6https://en.interaffairs.ru/article/merkels-confession-could-be-a-pretext-for-an-international-tribunal/
- 7https://www.xxiszazadintezet.hu/soros-tartomany-ukrajna/
- 8https://kontra.hu/soros-harminc-eve-uralkodik-ukrajnaban-politikusok-media-es-a-veteranok-is-a-zsebben
- 9https://www.georgesoros.com/2015/01/08/a-new-policy-to-rescue-ukraine/
- 10https://kontra.hu/az-ukran-orosz-konfliktus-okai-az-ukran-gaztranzitvallalat-feletti-ellenorzes-megszerzese
- 11https://www.reuters.com/article/idUSKBN0MQ0FP/
- 12https://v4na.com/gazdasag/amerikaiak-vasaroljak-fel-az-ukrajnai-termofoldet-85875/
- 13https://kontra.hu/soros-gyorgy-embere-az-egyik-legnagyobb-termofoldbirtokos-ukrajnaban
- 14https://merce.hu/2022/05/17/noam-chomsky-a-haborus-mitoszok-felkorbacsolasanak-hosszu-tavu-kovetkezmenyei-lehetnek/
- 15https://www.studysmarter.co.uk/explanations/media-studies/media-theory/propaganda-model/
- 16https://focalizalaatencion.wordpress.com/wp-content/uploads/2012/08/herman-chomsky-2002-manufacturingconsent.pdf
- 17https://www.washingtonpost.com/politics/trump-says-administration-will-take-very-strong-look-at-stricter-libel-laws/2018/01/10/9a1f68de-f633-11e7-91af-31ac729add94_story.html
- 18https://vasarnap.hu/2025/03/06/gyurcsany-3/
- 19https://telex.hu/kulfold/2025/05/07/aleksandar-vucic-szerb-elnok-litvania-lettorszag-megtilt-repulogep-moszkva-fico-orban
- 20https://merce.hu/2022/05/17/noam-chomsky-a-haborus-mitoszok-felkorbacsolasanak-hosszu-tavu-kovetkezmenyei-lehetnek/
- 21https://vasarnap.hu/2025/01/18/miert-kell-kiszoritani-sorosekat-europabol/
- 22https://pangea.blog.hu/2014/06/29/a_foldrajz_a_tortenelem_kulcsa