Miért fontosak a drogellenes törvények?
- Sajnos Magyarországon is jelentősen növekedett azok száma, akik kábítószer hatása alatt követnek el bűncselekményeket. Ezzel párhuzamosan a kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények (például kábítószer-kereskedelem, kábítószer készítésének elősegítése) száma is megnőtt az elmúlt években.1
- A legnagyobb kihívást Budapesten jelenti a kábítószerekkel kapcsolatos bűnözés, lakosságarányosan a fővárosban történik a legtöbb ilyen bűncselekmény2 .3
- A '80-as évekig visszakövethető adatok szerint az elmúlt évtizedekben tendenciózusan növekedett a droghasználattal összefüggő halálozások száma lakosságarányosan Magyarországon is, de még mindig elmaradunk a világátlagtól. A magyarországi halálozási adat 0,4 fő, míg a világátlag 1,6 fő 100.000 főre vetítve. 4
- Míg a kormányzat folyamatosan szigorította a drogokkal kapcsolatos büntető szabályozást5 , a nemzetközi jogvédő szervezetek, köztük a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) a fogyasztást támogató dokumentumokat tesz közzé.6
Az Alaptörvényben rögzíteni fogják, hogy Magyarországon tilos a kábítószer előállítása, terjesztése, használata és népszerűsítése – jelentette be a kábítószer-kereskedelem felszámolásáért felelős kormánybiztos a rendőrséggel közös sajtótájékoztatón.7 A bejelentés komoly politikai8 és médiavisszhangot9 keltett, és volt, aki "komolyanvehetetlennek" minősítette a szabályozást.10
Pedig a drogokkal szembeni szigorú fellépés nem új eleme a magyar jogrendnek. 2012-ben a második Orbán-kormány elfogadta Európa egyik legszigorúbb11 drogtörvényét12 . A törvény már több mint tíz éve fenyegeti börtönnel nemcsak a kereskedőket, hanem azokat a fogyasztókat is, akiket két éven belül egynél többször kapnak el a rendőrök.
Ezt követte 2013-ban a Nemzeti Drogellenes Stratégia elfogadása, amelynek legfontosabb célkitűzése az ország drogmentessé tétele volt 2020-ig13 . Azonban, mivel az előállítók rendszeresen változtatnak a dizájnerdrogok összetételén, folyamatosan újfajta kábítószerek kerülnek forgalomba, számottevően megnehezítve ezzel a kábítószerek terjedése elleni küzdelmet.14 Ezért nem véletlen, hogy Orbán Viktor 2025-ös évértékelő beszédében külön kitért arra, hogy a drogfogyasztás terén "baj van".15
A "bajt" elsősorban az jelenti, hogy az elmúlt években folyamatosan emelkedik a drogfogyasztáshoz kötődő halálesetek száma Magyarországon. Bár nemzetközi összehasonlításban hazánk a drogproblémával kevésbé érintett országok sorába tartozik, a tendenciák negatív képet festenek. Az Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) legfrissebb, 2021-re vonatkozó adatai szerint16 hazánkban 100 ezer halálesetből 0,4 köthető drogfogyasztáshoz. Itt érdemes megjegyezni, ezzel az adattal Magyarország a legalacsonyabb mutatót produkálja az Európai Unió országai közül.
- A hagyományosan liberális drogpolitikát követő Portugáliában17 és Hollandiában18 ez az arányszám kereken 1 százalék.
- Míg a marihuána birtoklását széles körben nem régen legalizáló19 Németországban ennek is közel kétszeresét teszi ki a halálos áldozatok száma, 1,9-es mutatóval.
- Az EU legrosszabb mutatóját Finnország produkálja (5,1, a magyar szám tizenháromszorosa), amelynek büntető törvénykönyve ugyan tiltja a drogok használatát, de egy 2001-es eljárási módosításnak köszönhetően jellemzően legfeljebb pénzbírsággal sújtják a narkotimukat használókat20 .
Az IHME adatai szerint a lazítást követően az országban másfélszeresére ugrott a halálesetek arányszáma21 .
A fenti példák jól mutatják, hogy a legalizáció, illetve a szabályok bármilyen szintű lazítása nem eredményezi az általános egészségügyi helyzet javulását, épp ellenkezőleg, ennek hatására romlanak a halálozási statisztikák.
Nincs ellenszer a szintetikus szerekre
Az ENSZ kábítószerrel és bűnüldözéssel foglalkozó szervezete, az UNODOC 2023-as jelentése22 szerint a kábítószer-használattal összefüggő globális halálesetek számát 2019-ben körülbelül 500 000-re becsülték, ami 17,5 százalékkal több, mint 2009-ben. A halálozások egyik fő oka nem is közvetlenül a drogok túladagolása, hanem a hepatitis C-vel összefüggő májbetegségek, ezek a kábítószer-használattal összefüggő halálesetek több mint felét teszik ki. Természetesen önmagában a fogyasztás is halálos lehet, a kábítószer-túladagolás a kábítószerrel összefüggő halálesetek negyedét okozza. Nem orvosi felhasználás esetén továbbra is az opioidok okozzák a legtöbb halálesetet. Globális szinten a közvetlen kábítószerrel összefüggő halálesetek kétharmada az opioidok miatt következik be.

Az opioidok a kábítószerek egy olyan csoportját képezik, amelybe beletartoznak mind a legális, vényköteles – gyakran fájdalomcsillapításra használt – gyógyszerek, mind pedig bizonyos tiltott szerek. Az opioidok lehetnek az ópiummák származékai (természetes opioidok), vagy pedig laboratóriumban, szintetikusan állítják elő őket (szintetikus opioidok)23 . Utóbbi kategóriába esik a közismert herbál, és az egyéb szintetikus drogok.
Az ENSZ jelentése szerint a szintetikus drogok elterjedése annak köszönhető, hogy olcsón előállítható, és könnyen kijátszható vele a drogellenes szabályozás: előállításához nem kellenek hatalmas földterületek, az előállító laborokat pedig lelepleződés esetén könnyen költöztetni tudják a bűnbandák. Ráadásul az összetétel módosításával a drogellenes törvények is kijátszhatók. Így nem meglepő, hogy a szintetikus opioidok előállítása a szegényebb régiók mellett a közepes jövedelmű, egyébként stabil jogrenddel rendelkező országokban is megjelent.
A jelentés szerint a fogyasztókra ugyanakkor a "hagyományos" drogoknál is nagyobb fenyegetést jelent az ilyen szerek használata, ugyanis nem léteznek bevett terápiás eljárások, ellenszerek és kezelési módok az ismeretlen tartalmú szerek mellékhatásai ellen24 . Ez magyarázhatja azt is, hogy miért emelkedik a halálos áldozatok száma az olyan országokban is, ahol egyébként a szigorú szabályozás miatt illegális bármiféle tudatmódosító szer használata.
Veszélyben van Magyarország?
Magyarországon a drogfogyasztáshoz kötődő egészségügyi adatokról a KSH csak a kábítószer-fogyasztás okozta mentális és viselkedészavar miatt egészségügyi ellátásban részesülők számára vonatkozó statisztikát közöl, amelyből kiderül, összességében javuló tendenciát mutat a kezeltek száma25 .
A problémát elsősorban nem ez, hanem a bűnügyi statisztikák jelentik. Ezekből ugyanis kiderül, hogy kilengésekkel ugyan, de stabilan magas szinten maradt a "kábítószeres bűncselekmények" száma. Ebbe beleértendő minden olyan tényállás, amelyet a Büntető Törvénykönyv büntetni rendel, vagyis tartalmazza a kábítószer-kereskedelem, kábítószer birtoklása, kóros szenvedélykeltés, kábítószer készítésének elősegítése, kábítószer-prekurzorral visszaélés, új pszichoaktív anyaggal visszaélés bűncselekményeket26 .
Ezzel együtt a kábítószer hatása alatt álló bűnelkövetők száma is megugrott az elmúlt években. Míg a Btk. 2012. évi szigorítását követően, 2013-ban 3831 ilyen elkövetőt regisztráltak, 2022-ben már 9410 ilyen elkövetőt azonosítottak. Ez az adat a legutóbbi adatszolgáltatás évében, 2023-ban sem esett vissza a korábban "megszokott" 3-5 ezer közötti tartományba, 8662 elkövető állt tudatmódosító szer befolyása alatt bűnelkövetés idején27 .
A droghasználathoz kötődő bűncselekmények terén különösen súlyos a helyzet a fővárosban, ahol mind a kerületi28 , mind a Fővárosi Önkormányzat hatáskörében29 folyamatosan igyekeztek lazítani a szigorú törvényi előírás jelentette kereteken. A főváros önálló drogstratégiát30 is elfogadott, amelynek fókuszában az "ártalomcsökkentés", vagyis a drogfogyasztás kontrollált, hallgatólagos támogatása áll.31
Nemcsak politikai, hanem jogi támogatást is kapnak a drogfogyasztók Magyarországon. A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezet például rendszeresen tájékoztatja a szerhasználókat a felelősségre vonás következményeinek enyhítésére, esetleg elkerülésére vonatkozó információkkal. Legfrissebb ilyen kiadványuk 2025 februárjában frissült, és célja, hogy a droghasználó tettenérés esetén "megfelelő döntésekkel biztosítsa az ügy számára lehető legkedvezőbb végkimenetelét".32
A liberális drogpolitika következményei világosan kiütköznek a számokban: az ország egyetlen régiójában sem történik megközelítőleg sem annyi kábítószeres bűncselekmény, mint a fővárosban. Igaz ez a bűncselekmények számszerű darabszámát tekintve, de ezer főre vetítve is.
A Tényellenőr a KSH adatain33 34 alapuló számításai szerint ezer főre vetítve:
- Budapesten 1,42,
- a Dunántúlon 0,8,
- az Alföldön és Észak-Magyarországon 0,46,
- Pest vármegyében (Budapest nélkül) 0,45 kábítószeres bűncselekmény történt 2023-ban.
Ha arányosítani akarjuk a vizsgált népességszámot Budapest és a vidék között, akkor a kábítószeres bűncselekményekkel jóval kevésbé érintett Pest megyét Budapesthez véve is 0,99-es arányszám adódik, ami még mindig sokkal magasabb, mint bármely másik régió adata.
A Nemzeti Drog Fókuszpont archív adatai szerint a halálozási rátában is élen jár Budapest35 . Egymillió főre vetítve, népességarányosan 12,9 eset történt a fővárosban 2021-ben droghasználat miatt, ami több mint a duplája a vidék 5,6 eset / egymillió fős adatának. Összességében tehát lakosságarányosan kétszer annyian halnak meg droghasználat miatt Budapesten, mint vidéken. Ez a mutató egyébként erős korrelációt mutat a kábítószeres bűncselekmények megoszlásához (1,42/ ezer fő Budapesten, 0,55/ ezer fő vidéken).
Összességében tehát elmondható, hogy Magyarországon bár az európai átlagnál alacsonyabb a szerhasználathoz kötődő halálozás aránya, riasztó tendenciákat tapasztalhatunk. E tendenciák egyik motorja Budapest, ahol aránytalanul magas a kábítószeres bűncselekmények száma a vidékhez képest. A nemzetközi példák alapján a droglegalizációban élen járó országok egyáltalán nem eredményesek az "ártalomcsökkentésben" és jóval magasabb halálozási rátát regisztrálnak, mint a szigorú drogpolitikát folytató Magyarország. Országon belül is hasonló tendenciákat láthatunk: míg a hagyományosan liberálisabb drogpolitikát folytató fővárosban kiugróan magas a kábítószeres bűncselekmények aránya, valamint a halálozási ráta, vidéken jóval kevesebb kábítószeres bűncselekményt és halálesetet regisztráltak.
- 1https://www.ksh.hu/stadat_files/iga/hu/iga0004.html
- 2https://www.ksh.hu/stadat_files/iga/hu/iga0008.html
- 3https://www.ksh.hu/stadat_files/nep/hu/nep0034.html
- 4https://ourworldindata.org/grapher/death-rates-from-drug-use-disorders?tab=chart&country=~HUN
- 5https://hu.euronews.com/2013/11/06/milyen-buntetes-var-a-drogosokra-magyarorszagon
- 6https://tasz.hu/tudastar/mire-szamits-ha-megfognak-keves-droggal/
- 7https://24.hu/belfold/2025/03/06/alaptorveny-kabitoszer-drog-horvath-laszlo/
- 8https://index.hu/belfold/2025/03/14/alkohol-dohanyzas-fu-ketfarku-kutyapart/?token=8b48c3623bdff9664a4f14a15f425b46
- 9https://hvg.hu/360/20250313_Alaptorveny-modositas-kabitoszer-tilalom-prevencio
- 10https://merce.hu/2025/03/13/komolyanvehetetlen-szabaly-komoly-kovetkezmenyekkel-a-kabitoszerekrol-szolo-alaptorveny-modositas/
- 11https://www.origo.hu/jog/2012/09/ket-ev-alatt-egy-elterelesi-lehetoseg-mienk-az-egyik-legszigorubb#google_vignette
- 12A szabályozás a Btk. 176. §-ától olvasható. Elérhető: https://njt.hu/jogszabaly/2012-100-00-00.61
- 13https://www.parlament.hu/irom39/11798/11798.pdf
- 14https://hirado.hu/belfold/cikk/2025/03/08/horvath-laszlo-invazioszeruen-terjednek-a-dizajnerdrogok-a-gyermekek-is-celpontok-lettek
- 15https://youtu.be/Nq1NV_GsK4U?t=2497
- 16Portugáliában 2001 óta nem illegális kis mennyiségű kannabisz birtoklása: https://ourworldindata.org/grapher/death-rates-from-drug-use-disorders
- 17Portugáliában 2001 óta nem illegális kis mennyiségű kannabisz birtoklása:https://www.academiajurisprudenciapr.org/guerra-contra-las-drogas/ley-numero-30/
- 18Hollandiában a ’70-es évek óta egyfajta „tolerancia” van érvényben a marihuánát árusító „coffe shopokkal” szemben: https://www.government.nl/topics/drugs/toleration-policy-regarding-soft-drugs-and-coffee-shops
- 19https://www.portfolio.hu/gazdasag/20240401/hivatalos-matol-legalis-a-marihuana-nemetorszagban-677935
- 20https://web.archive.org/web/20161220082540/http://www.vksv.fi/fi/index/julkaisutjaohjeet/valtakunnansyyttajanyleisetohjeet/syyteharkinta/vks20061seuraamuksenmaaraaminenhuumausaineenkayttorikoksesta.html
- 21 https://ourworldindata.org/grapher/death-rates-from-drug-use-disorders?tab=chart&country=~FIN
- 22Az idézett adat a kiadvány 22. oldalán található. Elérhető: https://www.unodc.org/res/WDR-2023/WDR23_Exsum_fin_DP.pdf
- 23 https://www.consilium.europa.eu/hu/policies/opioids-drugs-heroin/
- 24Az idézett megállapítások a kiadvány 42. oldaláról származnak. Elérhető: https://www.unodc.org/res/WDR-2023/WDR23_Exsum_fin_DP.pdf
- 25https://www.ksh.hu/stadat_files/ege/hu/ege0086.html
- 26https://www.ksh.hu/stadat_files/iga/hu/iga0003.html
- 27https://www.ksh.hu/stadat_files/iga/hu/iga0004.html
- 28https://magyarnemzet.hu/belfold/2024/02/nem-akar-senki-drogambulanciat-a-szomszedban
- 29https://magyarnemzet.hu/belfold/2025/03/liberalis-drogpolitika-ketszer-annyi-kabitoszerfuggo-fovaros-karacsony-gergely-gulyas-kormanyinfo-diler
- 30https://budapest.hu/api/file/doc/Fovarosi_Drogstrategia.pdf
- 31https://drogkutato.hu/cikkek/a-drogliberalizacio-burkolt-eloretorese-budapesten-interju-a-kontroll-on/
- 32https://tasz.hu/tudastar/mire-szamits-ha-megfognak-keves-droggal/
- 33https://www.ksh.hu/stadat_files/iga/hu/iga0008.html
- 34https://www.ksh.hu/stadat_files/nep/hu/nep0034.html
- 35Az idézett adatok a Nemzeti Drog Fókuszpont 2022-es jelentésének 164. oldaláról származnak. A kiadvány elérhető az alábbi oldalon: https://web.archive.org/web/20231204193813/http://drogfokuszpont.hu/wp-content/uploads/EMCDDA_jelentes2022_HU_final.pdf