Ugrás a tartalomhoz
Fejléc kép

Vesztett vagy nyert Ukrajna a kurszki offenzívával?

  • Ukrajna és Oroszország teljesen ellentétes tárgyalási pozíciót képvisel a háború kezdete óta, ez pedig alapjaiban meghatározza a fronthelyzetet.
  • Oroszország a már megszállt területeket akarja megtartani, és közben katonai nyomást helyez az ukrán vezetésre. Így a gyors békekötésben érdekelt, de a fegyverszünetben nem.
  • Ukrajna már megszállt területeket akar nyomás alatt álló, kisebb seregével felszabadítani, így érdekelt lenne egy hosszabb fegyverszünetben, végleges rendezésben azonban nem.
  • Ennek megfelelően Ukrajna harctéri stratégiáját a politikai célokhoz igazította, tárgyalási alapként a kevéssé védett kurszki területek egy részére vonult be.
  • Zelenszkij elnöknek nem titkolt terve volt, hogy Kurszk Oblasztot az orosz hadsereg által megszállt területekre elcserélve csikarja ki azt a sikert, amelyre a harcmezőn nem képes az ukrán hadsereg.
  • Ugyanakkor a kurszki offenzíva aránytévesztésen alapult, amelynek következtében az ukrán vezetés jelenleg nehezebb helyzetben van, mint a betörés előtt volt.
  • Oroszország úgy ült május 15-én a béketárgyaláson az asztalhoz, hogy közölte: az ukránoknak feltételek nélkül kell tárgyalniuk.

Oroszország és Ukrajna 2022 márciusa1 után ismét közvetlen béketárgyalásokat folytatott május 15-én Isztambulban2 . A tárgyalások ténye önmagában komoly előrelépést jelent a konfliktusban. Mindössze néhány nappal az isztambuli találkozót megelőzően, május 10-én az Európai Unió vezető országaiból álló "hajlandók koalíciója" ultimátumot adott Oroszországnak, hogy egyezzen bele az Egyesült Államok és Ukrajna által összeállított 30 napos fegyverszünetbe, különben a nyugati hatalmak újabb szankciókat vezetnek be az orosz gazdaság gyengítése érdekében. Oroszország az ultimátumot méltatlannak találta és elutasította, így folytatódtak az Ukrajna elleni támadások3 , miközben a felek a békéről tanácskoznak.

A béketárgyalások és a tűzszünet között ugyanis az orosz politika elvi különbséget lát: míg az orosz vezetés konzekvensen4 hajlandóságot mutatott a tárgyalásokra5 , a hosszabb tűzszüneteket, így a legutóbbi 30 napos fegyvernyugvás ötletét is elvetették. A kormányzat szerint ugyanis egy ilyen megszakítás csak annyi eredménnyel járna, hogy az ukránok lélegzetvételhez juthatnának, és újra rendezhetnék soraikat6 . Ez értelemszerűen az ellenséges hadviselő félnek nem érdeke.

Ukrajna ehhez képest a konfliktus során fordított álláspontot képviselt. A rövidebb tűzszüneteket, így a karácsonyi fegyvernyugvást elutasították7 , ahogy a tárgyalásokat definíciószerűen kerülte az ukrán kormányzat, tekintve hogy a hivatalos háborús célja Zelenszkij kabinetjének az Oroszország által megszállt területek felszabadítása, beleértve a 2014-ben annektált Krímet8 .

Zelenszkij elnök ebben a szemléletben hirdette ki 2024 végén ötpontos győzelmi tervét9 :

  1. Ukrajna csatlakozik a NATO-hoz (ez hadban álló ország számára nem lehetséges- a szerk.)
  2. A nyugati szövetségesek a korábbinál nagyobb volumenben fegyverzik fel Ukrajnát, különös tekintettel a légvédelemre.
  3. Elrettentés.
  4. Stratégiai gazdasági megállapodások a Nyugattal, például a ritka földkincsek koncessziója az Egyesült Államokkal10 .
  5. A háború után az Európában állomásozó egyes amerikai katonai kontingensek cseréje tapasztalt ukrán egységekre.

Az elnök kommunikációjából és a győzelmi terv (amely inkább egy győzelem utáni terv benyomását kelti) alapján jól látható, hogy Ukrajna elsősorban a hadászati rendezésben látja Oroszország legyőzésének kulcsát, és nem a diplomáciai rendezést tartja célravezetőnek. Ebben az esetben azonban a katonai célmeghatározások kényszerűen a politikai célkitűzésekhez igazodnak, hiszen a politikai célokat csak meghatározott, nevesített katonai célok elérése, nevezetesen a megszállt területek felszabadításával érhetők el. Ennek egyenes következménye, hogy a hadjáratokat annak megfelelően kell megtervezni, hogy azok maximális eredményt érjenek el.

Miután az orosz hadsereget 2024 nyarára sem sikerült kiszorítani a megszállt területekről, az ukrán kormányzat nem titkoltan11 potenciális tárgyalási helyzetének javítása érdekében offenzívát indított Oroszország nemzetközileg elismert határain túlra. Ezzel kis részben áthelyezte a konfliktust orosz földre. 2025 februárjában Zelenszkij elnök kijelentette, azt tervezi, hogy felajánlja Oroszországnak az ukrán erők által elfoglalt oroszországi kurszki területeket a Moszkva által megszállt ukrán területekért cserébe, ha leülnek tárgyalni a háború befejezéséről12 . Hogy pontosan mely területekre gondolt az elnök, nem közölte, ugyanakkor csupán néhány nappal később már arról beszélt, a Krím visszafoglalása már nem reális cél13 .

Néhány héttel később az is kiderült, hogy a kurszki alku kudarcos elképzelés volt. Március elején az orosz vezetés bejelentette az ukránok által a régióban elfoglalt legnagyobb város, Szudzsa visszafoglalását, illetve az ukrán csapatok kiverését a területről. Előbbit az ukránok is elismerték, utóbbit azonban nem14 . Ugyanakkor az ukránok érvelése, miszerint tartják magukat Kurszkban, legfeljebb technikailag igaz. A béketárgyalás napján, május 15-én az aktuális fronthelyzetről szóló jelentés szerint15 egy hozzávetőlegesen 4 négyzetkilométeres erdősávot tart megszállás alatt az ukrán hadsereg. Alkualapnak azonban ez már aligha tekinthető.

Pedig a nyugati sajtó egyenesen a győzelmi receptként16 aposztrofálta az akciót 2024 őszén. A CNN szerint siker volt az akció17 , az Economx szerint az orosz medve Achilles-sarkát találta el Ukrajna18 , a BBC beszámolója szerint azonban a területről kivont ukrán katonák sokkal inkább "horrorfilmként" emlékeznek arra a mészárlásra, amelyet a gyenge utánpótlással rendelkező csapataik átéltek a három oldalról körülzárt területen19 .

A Kyiv Independet beszámolója szerint20 az ukrán csapatok visszavonulása tavaszra "elkerülhetetlenné" vált: Ukrajna technikai felszerelések tekintetében - 2025. február vége és március közepe között – a kurszki területen kétszer akkora veszteséget könyvelhetett el, mint Oroszország. A lap írásából ugyanis kiderül, Ukrajna 122 gépesített egységet veszített, míg Oroszország mindössze 51-et. Az egész hadművelet során sem volt jobb az ukrán csapatok teljesítménye, az Oryx nevezetű katonai információs csatorna gyűjtése szerint a teljes veszteséglista Kurszkban 790 gépesített egység ukrán oldalon, 740 az orosz félnél21 . Tekintve, hogy Ukrajna részéről ez egy támadóakció volt, amely végül a megszállt területek feladásával végződött, egyértelmű vereségnek tekinthető.

A személyi veszteségekről pontos adat nem ismert, Ukrajna ugyanis csak az orosz veszteségeket kommunikálja, Oroszország pedig ritkán tesz közzé bármilyen adatot a veszteségekről. Ugyanakkor az ukrán vezérkar április 26-án arról adott jelentést, hogy Oroszország 62 ezer 400 katonát (25.200 halott, 36.200 sebesült és mintegy ezer fogságba esett) veszített Kurszkban a tavalyi offenzíva kezdete óta22 . Amennyiben a gépesített állomány veszteségei arányosságot mutatnak a személyi állomány veszteségeivel, okkal feltételezhetjük, hogy ezek alapján az ukrán veszteségek a 70 ezer főt is megközelíthetik. Igaz, a BBC fent idézett beszámolója23 szerint mindössze 12 ezer katona vett részt ukrán oldalról a kurszki régióban folyó harcoknak. Ezt a számot azonban a felvonultatott gépesített erők, harckocsik és csapatszállító járművek számának fent részletezett ismeretében érdemes fenntartásokkal kezelni. Árulkodó például, hogy az oroszok jóval kevesebb (78) gyalogsági csapatszállító járművet mozgósítottak, mint az ukránok (377)24 . Feltételezhető, hogy ezeket az eszközöket az ukránok nem legénység nélkül mozgósították a kurszki régióban, amennyiben pedig ez igaz, jelentősen nagyobb személyi állományt vethettek be a területen.

Mint azt már korábban említettük, ezek a veszteségek elsősorban nem katonai, hanem politikai megfontolások következményei. Az Institute for the Study of War elemzése szerint25 a kurszki támadás nem stratégiailag fontos területeket célzott, hanem politikai és információs nyomást gyakorolt a Kremlre. A jelentés kitér arra is, hogy Zelenszkij elnök kifejezetten a béketárgyalási pozícióit kívánta erősíteni egy látványos győzelemmel, azonban a visszavonulás és az eszközök tekintetében mindenképpen magasnak nevezhető veszteségek összevetésében a hadjáratot kudarcnak tekinthetjük mind katonailag, mind politikailag.

Az orosz fél részére az ukrán tárgyalási pozíció gyengülése, illetve visszatérése a status quo állapotába tulajdonképpen sikerként is elkönyvelhető. A május 15-i béketárgyalásra ráfordulva Jurij Uszakov, az orosz elnök külpolitikai tanácsadója arról beszélt, az ukránoknak bele kell egyezniük a feltételek nélküli tárgyalásokba26 . A találkozó létrejötte arról árulkodik, az ukrán vezetés ezt elfogadta.

Uszakov arról is beszélt, hogy a tárgyalások során a 2022-es, félbeszakadt egyeztetések fonalát kell felvenni. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy Oroszország továbbra is tartja magát a követeléseihez. 

Ezek27 :

  • az ukrán csapatok kivonása Oroszország minden régiójából,
  • a megszerzett orosz területek elismerése,
  • Kijev NATO-tagság iránti kérelmének elutasítása,
  • az Oroszország elleni nyugati szankciók feloldása,
  • az orosz nyelvű ukrán állampolgárok jogainak teljes körű biztosítása.

Zelenszkij elnök már a kurszki területek elvesztése előtt is arról beszélt, nem reális cél a Krím visszaszerzése, az offenzíva kudarca pedig újabb kompromisszumokra kényszerítheti az ukrán kormányzatot. Így tehát nem csupán katonai, de politikai értelemben is fiaskóval végződött a kurszki betörés.

Összességében tehát elmondható, hogy a komoly politikai várakozások és a jelentős médiavisszhang ellenére sem katonai, sem politikai értelemben nem járt sikerrel a kurszki offenzíva. Éppen ellenkezőleg: Ukrajna saját jelentései szerint is ebben a csatában szenvedte a legsúlyosabb veszteségeket anélkül, hogy a terület megszállása bármiféle tárgyalási alapot jelentene az ukrán vezetés számára.
  1. 1https://magyarnemzet.hu/kulfold/2025/03/beke-2022-nyugat-ukrajna
  2. 2https://www.portfolio.hu/global/20250515/uj-idopont-jott-megvan-mikor-kezdodik-a-beketargyalas-761435
  3. 3https://hu.euronews.com/my-europe/2025/05/13/tuzszunet-hatarido-oroszorszag-bombazas-ukrajna-ujabb-szankciok
  4. 4https://kyivindependent.com/russia-pushes-for-resuming-peace-talks-in-istanbul-based-on-2022-terms-situation-on-the-ground-ushakov/
  5. 5https://www.themoscowtimes.com/2025/01/29/putin-says-ukraine-peace-talks-possible-but-not-with-zelensky-a87775
  6. 6https://www.interfax.com/newsroom/top-stories/110358/
  7. 7https://444.hu/2024/12/25/karacsonyi-tuzszunet-nincs-az-oroszok-es-az-ukranok-kemenyen-tamadtak-egymast
  8. 8https://mandiner.hu/kulfold/2024/02/zelenszkij-a-krim-visszafoglalasara-szolitotta-fel-az-ukranokat
  9. 9https://www.president.gov.ua/en/news/plan-peremogi-skladayetsya-z-pyati-punktiv-i-troh-tayemnih-d-93857
  10. 10https://index.hu/kulfold/2025/02/25/asvanykincs-megallapodas-egyesult-allamok-ukrajna-donald-trump-volodimir-zelenszkij/
  11. 11https://kyivindependent.com/losing-foothold-in-kursk-oblast-would-be-politically-significant-experts-say/
  12. 12https://www.szabadeuropa.hu/a/zelenszkij-kurszki-teruleteket-cserelne-moszkvaval-az-oroszok-altal-elfoglalt-teruletert/33311915.html
  13. 13https://ripost.hu/politik/2025/04/zelenszkij-a-krim-visszaszerzese-nem-realis-cel
  14. 14https://kyivindependent.com/russia-claims-to-retake-sudzha-kyiv-hasnt-confirmed/
  15. 15https://liveuamap.com/hu
  16. 16https://foreignpolicy.com/2024/10/08/kursk-russia-ukraine-incursion-land-trade-peace-negotiations-victory/
  17. 17https://edition.cnn.com/2024/09/13/world/ukraine-kursk-offensive-cost/index.html
  18. 18https://www.economx.hu/kulfold/ukrajna-haboru-kurszk-oroszorszag-hadmuvelet.794902.html
  19. 19https://www.bbc.com/news/articles/c0q198zyppqo
  20. 20https://kyivindependent.com/the-rise-and-fall-of-ukraines-kursk-gambit/
  21. 21https://docs.google.com/spreadsheets/d/1IkJH3PEIYFA0zX6JiJg8b5rKQZIZ91Hrli1267OlQWY/edit?gid=1230571534#gid=1230571534
  22. 22https://kyivindependent.com/russia-lost-over-62-400-soldiers-in-kursk-operation-ukraine-says/
  23. 23https://www.bbc.com/news/articles/c0q198zyppqo
  24. 24https://docs.google.com/spreadsheets/d/1IkJH3PEIYFA0zX6JiJg8b5rKQZIZ91Hrli1267OlQWY/edit?gid=1511854633#gid=1511854633
  25. 25https://understandingwar.org/backgrounder/ukraine%E2%80%99s-kursk-incursion-six-month-assessment
  26. 26https://infostart.hu/kulfold/2025/05/11/elofeltetelek-nelkul-ez-az-orosz-beketargyalasi-javaslat-fontos-pontja
  27. 27https://www.vg.hu/kozelet/2024/10/bekefeltetele-oroszorszag
Talált hamis vagy nem meggyőző híreket? Küldje el nekünk!
Back to top