Hiába panaszkodnak, nem a magyar 1 százalékos adófelajánlásokból működnek a civil szervezetek
- Az általunk megvizsgált öt civil szervezet eredménykimutatásai és beszámolói szerint hamisan keltik azt az érzetet ezek az alapítványok és egyesületek mintha az adó 1 százalékának felajánlásból származó bevételek jelentős részét képeznék a költségvetésüknek.
- Több esetben hazai forrást is nehezen találhatunk a jogsérelmet kiáltó civil szervezeteknél, hiszen többük szinte kizárólag külföldi támogatásból működött.
A kormánypártok nevében május 13-án éjjel Halász János benyújtotta "A közélet átláthatóságáról" című törvényjavaslatát,1 amelynek lényege, hogy jelentősen korlátozná azoknak a politikai tevékenységet folytató civil és gazdálkodó szervezeteknek a mozgásterét, amelyek külföldi finanszírozásban részesülnek.
A javaslat értelmében, ha a Szuverenitásvédelmi Hivatal úgy ítéli meg, hogy egy külföldről támogatott szervezet tevékenysége veszélyezteti Magyarország szuverenitását, akkor javasolhatja, hogy a kormány vegye jegyzékre a szervezetet. Amely szervezet a listára felkerül, nem lesz jogosult a személyi jövedelemadó 1%-nak gyűjtésére, és köteles minden támogatójától és minden támogatásról "teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt nyilatkozatot kérni" arról, hogy a pénz nem külföldről jött. A szervezet vezető tisztségviselői, alapítói és felügyelő- vagy ellenőrző bizottságának tagjai kötelesek vagyonnyilatkozatot tenni, és kiemelt közszereplőkké válnak.2
Az ellenzéki médiában gyakorlatilag pánikreakciót váltott ki a javaslat, a Telex weboldalának fejlécét is megváltoztatta, és élő adásban foglalkozott a témával3 , míg a 444 nagytakarítást emlegetett4 .

A fenti cikkek kiemelten foglalkoztak az adó 1 százalékos felajánlások felfüggesztésével,5 a Telex például a hírről beszámoló cikkének6 végén külön buzdította olvasóit arra, hogy most adományozzanak.
A Telex konkrétan azt írta: "Ennyi elég, hogy a kormány feltegyen egy olyan listára, amivel elveszítjük minden jogunkat és lehetőségünket arra, hogy például 1%-os támogatást kérjünk az olvasóinktól."7
Mindez azt a benyomást keltheti, mintha ezek a médiumok a személyi jövedelemadó-felajánlásokból származó bevételi formától jelentősen függenének. Pedig a számok egészen más képet mutatnak.
Az adónk 1 százaléka a költségvetésük 1 százaléka
A heves reakciókat látva adódik a kérdés, vajon mekkora hányadát teszik ki az egyszázalékos felajánlások az egyes politikai tevékenységet végző civil szervezetek gazdálkodásának. A Tényellenőr ezért a Magyarország Bíróságai hivatalos civil szervezetek névjegyzékébe8 feltöltött, bárki számára nyilvánosan elérhető, kereshető és közhiteles beszámolók alapján megvizsgálta az öt - talán - legismertebb ilyen szervezet legfrissebb (többnyire 2023. évi, ugyanis a 2024-es beszámoló leadási határideje csupán néhány nap múlva lesz esedékes- a szerk.) beszámolóját, hogy megállapítsuk, tényleg jelentős fenyegetést jelent-e a tervezett jogszabály egyszázalékos felajánlás gyűjtését tiltó rendelkezése.
Mint kiderült, egy szervezet kivételével a többség szinte észre sem venné, ha nem kapna többé egyszázalékos felajánlást, külföldi bevételeik ugyanis akár több százszoros összeget is kitehetnek a hazai adományokhoz képest.
Ökotárs Alapítvány
Az Ökotárs Alapítvány különleges helyet tölt be a magyar civil szervezetek között, ez az alapítvány ugyanis egyfajta pénzosztó szerepet folytat: mint a Tényellenőr külföldi források Magyarországra érkezését feldolgozó videója is bemutatta, az Ökotárs a külföldi források "magyarítását" és szétosztását végzi.
Legfrissebb, 2023-as beszámolójuk egészen megdöbbentő kontrasztot mutat. Míg az adó egy százalékának felajánlásából származó bevételük csupán 251 ezer forint volt, addig a külföldi támogatások 921.264.000 forintot tettek ki.
Mindez azt jelenti, hogy több mint háromezerszer annyi forrás érkezett a szervezethez külföldről, mint hazai adófelajánlásokból. Ezek alapján utóbbi bevételt semmiképpen sem nevezhetjük jelentős súlyúnak az alapítvány költségvetésében.

Telex
A Telex alapítványa az idei pénzügyi évtől kezdődően fogadhat el egyszázalékos felajánlást, így egyelőre nem meghatározható, hogy bevételeinek mekkora hányadát teszi ki ez a támogatási forma. Ugyanakkor mivel az adományokat a Telex a Szabad Sajtóért Közhasznú Alapítvány gyűjti, míg a lap működésért a Telex Zrt. felel, illetve az abból származó bevételeket is a cég hasznosítja, valóban kijelenthető, hogy az alapítvány bevételeinek jelentős részét jelentenék az adófelajánlások. Ugyanakkor a lap jelenlegi működését ilyen módon nem érinti az új jogszabály.
A Telexet fenntartó, Van másik Kft. gazdálkodásáról a korábbi cikkünkben beszámoltunk.

Társaság a Szabadságjogokért (TASZ)
A TASZ jogvédő tevékenységét alapítványi formában végzi, gyakorlatilag csak adományokból áll a félmilliárd forintot is meghaladó (507 millió forint) költségvetése. A szervezet összesen 471 millió forintnyi támogatást kapott, amelyből csupán 37 millió forint az adófelajánlásokból származó bevétel.


A maradék több mint 400 millió forintot - egyebek mellett - olyan szervezetek adták össze, mint
- az Open Society,
- a Civil Liberties Union for Europe,
- az Európai Bizottság,
- a Norvég Alap,
- a Holland Nagykövetség
- a Brit Nagykövetség
- a USAID
- és a Sigrid Raurig Trust.


Kijelenthető tehát, hogy a TASZ több, mint tízszer több forrást kap külföldről, mint itthonról, tevékenységében tehát nem az adó 1 százalékból származó bevételek jelenti a legfontosabb forrásokat.
Helsinki Bizottság
A Helsinki Bizottság esetében még világosabban látható, hogy valójában nem az adófelajánlásokból származó bevételekből fedezik működésüket. A szervezet 752 millió forintos bevételről számolt be 2023-ra vonatkozóan, ebből azonban csak 10 millió forint érkezett adófelajánlásokból. Ez azt jelenti, hogy a Helsinki költségvetésének alig több mint egy százalékát teszik ki a felajánlásokból származó bevételek.


Az adományozók között eközben a liberális politikai hálózat legtöbb szereplője megtalálható, külföldi kormányok érdekeit képviselő intézmények (nagykövetség, külföldi minisztérium) mellett. Olyan NGO-k és egyéb donorok finanszírozzák a Helsinkit, mint
- a USAID,
- az Európai Bizottság,
- a magyarországi ellenzék 2022-es kampányát támogató NED,9
- az Open Society,
- a Francia Nagykövetség
- a Holland Nagykövetség
- a Holland Külügyminisztérium
- vagy a PRO ASYL migrációt támogató alapítvány.10


Partizán
Jelen összevetésben az egyetlen érdemben vizsgálható sajtótermék a Partizán, és esetükben jelentősnek nevezhető forrást jelent az egyszázalékos felajánlás. 191 millió 926 ezer forintot utalt a NAV Gulyás Mártonék költségvetésébe a személyi jövedelemadó befizetésekből.
Bár a szám jelentősnek nevezhető, alig ötödét teszi ki a több mint 900 millió forintos éves költségvetésének, amelynek több mint felét, 572 millió 745 ezer forintot külföldi támogatások tesznek ki.

Összességében tehát elmondható, hogy a közélet átláthatóságáról szóló törvényjavaslat adó egy százalék gyűjtését megtiltó rendelkezése, egyik érintett szervezetnek sem jelentene egzisztenciális válságot. Ugyanakkor azt is meg kell jegyeznünk, hogy amennyiben a jogszabályt megsértő alapítványoknak a külföldi támogatás huszonötszörösét kell büntetésként megfizetniük, az már jelentős pénzösszegeket jelent.
- 1https://www.parlament.hu/irom42/11923/11923.pdf
- 2https://telex.hu/belfold/2025/05/14/torvenyjavaslat-kulfoldi-tamogatas-szuverenitasvedelmi-hivatal-szabalyozas
- 3https://youtu.be/oM-TvIW9Uxs
- 4https://444.hu/2025/05/14/itt-van-orban-nagytakaritasa-listazassal-penzek-zarolasaval-es-az-1-szazalekos-tamogatas-elvesztesevel-buntetne-a-kormany
- 5https://telex.hu/kozlemeny/2025/05/14/jonnek-elvenni-azt-ami-meg-szabad-tamogasd-a-telexet-mielott-nem-keso
- 6https://telex.hu/belfold/2025/05/14/torvenyjavaslat-kulfoldi-tamogatas-szuverenitasvedelmi-hivatal-szabalyozashttps://telex.hu/belfold/2025/05/14/torvenyjavaslat-kulfoldi-tamogatas-szuverenitasvedelmi-hivatal-szabalyozas
- 7https://telex.hu/kozlemeny/2025/05/14/jonnek-elvenni-azt-ami-meg-szabad-tamogasd-a-telexet-mielott-nem-keso
- 8https://birosag.hu/ugyfeleknek/civil-szervezetek/civil-szervezetek-nevjegyzeke
- 9https://mandiner.hu/belfold/2022/11/cia-action-for-demokracy-national-endowment-for-democracy-marki-zay-peter-bajnai-gordon-belfold-kulfold-ficsor-adam
- 10https://www.proasyl.de/en/pro-asyl-foundation/